Rower historia powstania.
Jak powstał rower? Ten popularny dziś środek lokomocji miał swoje prototypy, którym warto się przyjrzeć. Na początku znacznie różnił się od swojej obecnej wersji. Jeżeli interesuje Cię historia powstania dwuśladowego pojazdu poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu.
Rowerowe perypetie
Zaczęło się od szkicu, który w połowie XV wieku miał wykonać słynny Leonardo Da Vinci. Jednakże istnieje wiele wątpliwości co do jego autentyczności i podejrzeń o fałszerstwo. Druga poszlaka w poszukiwaniu początków rowerowego żywota prowadzi do Rosji i Jefim Atomowa, który za pomocą prototypu roweru miał dotrzeć na koronacje rosyjskiego cara Aleksandra I. Następnie wspomnienie o pierwowzorze roweru pojawia się w okresie XVIII wieku i dotyczy Paryża. To tam miała powstać maszyna wyposażona w dwa koła i żerdź, która je łączyła. Człowiek poruszając się na niej nie miał hamulców innych niż własne stopy.
Komfort jej używania był bardzo mały, bowiem wykonywanie skrętów, podjazdów czy zjazdów przebiegało wyjątkowo trudno. Projekt znacznie bardziej funkcjonalnego, rowerowego prototypu stworzył Niemiec. Była to drezyna, która posiadała kierownice i mogła bez problemu wykonywać wszelkie skręty. Jednak dopiero Anglik wykonał maszynę, która zyskała miano roweru. Drais do znanej drezyny dodał siodełko oraz hamulce. Pozostałe ulepszenia, które ułatwiały pokonywanie kilometrów dwukołowcem pojawiały się sukcesywnie z upływem czasu. To dzięki pomysłowości wielu osób obecnie możemy korzystać z wszelkich zalet roweru. Dla wielu ludzi jest on idealnym środkiem lokomocji, który nie tylko gwarantuje dobrą kondycje i ładną sylwetkę, ale przyczynia się do dbania o dobro środowiska naturalnego. W ostatnich latach promuje się pokonywanie codziennych tras na dwóch kółkach, bowiem obniża to koszty paliwa, jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia oraz zgodne z polityką ochrony środowiska.